Aplastik Anemi

Aplastik anemi kemik iliği kaynaklı bir hastalıktır. Kırmızı kan hücresi (alyuvarlar), beyaz kan hücresi (akyuvarlar) ve pıhtı hücrelerinin (trombositler) üretiminden sorumlu olan kemik iliği yeterince üretim yapamadığında aplastik anemi görülür.

Kemik iliğinin ürettiği kan hücrelerinde herhangi bir problem olmamasına rağmen sayı bakımından vücudun ihtiyacını karşılayamamaktadır. Hafiften şiddetliye kadar farklı aşamaları ve türleri bulunan bu hastalık ilerlediğinde hayati sorunlara yol açabilmektedir.

Aplastik Anemide SVF Kök Hücre Tedavisi

SVF kök hücresi, otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılan, içerisinde pek çok farklı kök hücreyi barındırarak sinerjik etki yaratan kompleksi bir kök hücre topluluğudur. SVF içerisindeki kök hücreler (özellikle mezenşimal kök hücreler), immün-modülatör olarak görev yapmakta ve bağışıklık sistemi hücrelerini bir nevi yeniden programlamakta, tamir etmektedir.

SVF kök hücre tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın!

 

Aplastik Anemi Nedenleri

Kemik iliği vücudumuzdaki pek çok hücresini üretmekten sorumludur. Aplastik anemide bağışıklık sistemi, sağlıklı kan kök hücrelerini yabancı bir hücreymiş gibi görür ve yok etmeye çalışır. Bunun sonucunda kan hücrelerinde azalma ve buna bağlı olarak pek çok ciddi problem oluşur. Bu sebeple, aplasstik anemi genel olarak bağışıklı sistemi hastalığı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, bu hastalığın kalıtsal olarak taşınabileceği de gösterilmiştir. Ancak sonradan oluşan aplastik anemiye aşağıda belirtilen durumların sebebiyet verebileceği ifade edilmiştir.

  • Benzin, arsenik ve tarım ilaçları gibi zararlı kimyasallara maruz kalmak.
  • Kanser tedavisinde kullanılan yüksek doz radyasyon ve kemoterapi.
  • Romatizmal artirit gibi hastalıklarda kullanılan tedavi yöntemleri.
  • Nadir olarak hamilelik dönemi, bazen aplastik anemi doğumdan sonra şiddetlenebilir.
  • Başka bölgede başlayan fakat kemik iliğine ilerlemiş kanser durumlarında aplastik anemi oluşabilir.

Bilimsel Çalışmalar
  1. Abuljadayel IS, Mohanty D, Suri RK. A novel autologous stem cell procedure for the treatment of aplastic anaemia using reprogrammed mature adult cells: a pilot study. The Indian Journal of Medical Research. 2012;135(6):853-872.
  2. Starý J. et al. Stem cell transplantation for aplastic anemia and myelodysplastic syndrome. Bone Marrow Transplantation. 2005;13: 15-16.
  3. Neal S. Young, et al. Current concepts in the pathophysiology and treatment of aplastic anemia. Blood. 2006;108: 2509-2519.

*Kök hücre tedavisine başlanmasında, öncelikle hekim değerlendirmesi ve buna müteakip hasta kararı esastır. DOKU BİYOTEKNOLOJİ laboratuvarı, tedavi uygulayıcısı değildir. Bahsedilen sonuçlar, bilimsel ve klinik çalışmalar sonucunda elde edilen bulgulardan referans almaktadır.